PRIME BRAND
PRIMEBRAND

ПОДАРУНКИ ПО ПРОТОКОЛУ

ПРИВОДИ. У дипломатичному та діловому протоколі прийнято обмінюватися пам’ятними подарунками не лише з нагоди Нового року та Різдва, а й після завершення великої роботи, підписання контракту та інших спільних дат. Обмін подарунками з нагоди релігійних свят не є обов’язковим і можливий лише в тому випадку, якщо ви переконані у доречності подібних жестів. 

 

ЩО ДАРУВАТИ. Діловий чи дипломатичний подарунок має бути максимально універсальним, не надто дорогим і, скоріше, символічним. Символіка дарувальника на подарунку допускається. Оптимально, якщо подарунок буде корисним та приємним (емоційно наповненим). 

 

КВІТИ. Про квіти варто сказати окремо. У протокольних та правилах ділового етикету квіти можна дарувати як у свята, так і без особливого приводу. Як знак уваги або висловлення подяки партнерам. Декілька правил, які варто запам’ятати:

  • квіти в обгортці можна дарувати тільки на вулиці (під час церемонії зустрічі в аеропорту) або під час передачі їх посильним. У приміщенні букет вручається без обгортки.
  • Вручення квітів може поєднуватись із подарунком.
  • В даний час немає забобонів щодо кількості квітів у букеті або їх значення. Але, якщо ви подаєте букет іноземним гостям, не зайвим буде уточнити правила сторони, що приймає. 
  • Якщо букет подається від компанії або з посланцем, до букету варто прикріпити візитівку.

 

ЯК ПРИЙНЯТЬ. Протокол це майже як ПДР, для безпечного руху краще їх дотримуватись. І правила прийому подарунків не є винятком. Наприклад: 

  • відповідно до етикету, при першій зустрічі першими вручають подарунки представники сторони. 
  • У врученні подарунків слід дотримуватися ієрархії: керівник вручає керівнику і далі нижче за рангом. 
  • Під час групового обміну подарунками знімати обгортку не потрібно, досить просто подякувати. 
  • У наступних зустрічах не слід повторювати подарунків, крім спиртних напоїв, квітів, цукерок. Це вважається серйозним порушенням етикету. Рекомендується вести запис вручених подарунків.
  • Якщо ви отримали подарунок індивідуально, потрібно подякувати дарувальнику за увагу, розгорнути подарунок і подякувати ще раз.